poniedziałek, 3 stycznia 2022

Cykl #mariolapoleca (2): "Sonata" [PRZEDPREMIEROWA RECENZJA FILMU]

 Cykl  #mariolapoleca (2): "Sonata" [PRZEDPREMIEROWA RECENZJA FILMU]

W tym przedziwnym czasie warto znaleźć coś, co poprawi nasze samopoczucie, będzie gwarancją pojawienia się uśmiechu na twarzy. Jedni znajdują takie czynniki w książkach, drudzy w filmach, a jeszcze inni w serialach, czy w muzyce. 

Propozycjami, które (w moim odczuciu) takie czynniki posiadają, chciałabym się dzielić z Wami w moim najnowszym cyklu #mariolapoleca. 

Serdecznie Was zapraszam. Dziś zachęcam do lektury przedpremierowej recenzji filmu "Sonata" w reżyserii debiutującego Bartosza Blaschke. Na ekranach w całej Polsce film miał debiutować już 21 stycznia 2022 roku, ale zmieniono datę premiery ogólnopolskiej. Historia Grzegorza Płonki ostatecznie do widzów trafi 4 marca.

***

Cykl  #mariolapoleca (2): "Sonata" [PRZEDPREMIEROWA RECENZJA FILMU]

PREMIERA FESTIWALOWA: 25 września 2021, 46. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI

PREMIERA KINOWA: 4 marca 2022

GATUNEK FILMU: dramat biograficzny, oparty na faktach, historia pianisty Grzegorza Płonki

OBSADA: Michał Sikorski, Łukasz Simlat, Małgorzata Foremniak, Lech Dyblik, Barbara Wypych, Irena Melcer, Jerzy Stuhr i inni. 
































fot. mat. pras. / oficjalny plakat filmu "Sonata"

U Grzegorza (w tej roli Michał Sikorski) w wieku dziecięcym błędnie zdiagnozowano autyzm. Chłopak w związku z tym żyje w swojej rzeczywistości, a nawiązanie kontaktu z kimkolwiek sprawia mu ogromną trudność. 

Kiedy jego losem zaczyna interesować się nauczycielka Krystyna, (w tej roli Barbara Wypych) okazuje się, że zachowanie chłopaka, który izoluje się od ludzi, wcale nie jest związane z pierwotną diagnozą, ale z niedosłuchem, pod którym skrzętnie ukrywa się jego wielki talent muzyczny.
 Rodzice Grzegorza (Małgorzata Foremniak jako Małgosia i Łukasz Simlat jako Łukasz) w pierwszej chwili nie wierzą w to, że ktoś mógł postawić błędną diagnozę. Podświadomie bronią się ilością wyników badań, które na przestrzeni lat wykonywano chłopcu. Kiedy jednak informacja o nowej diagnozie wreszcie do  nich dociera, zabierają Grzesia do lekarza, (w tej roli Jerzy Stuhr) który zakłada mu aparat słuchowy, dzięki któremu poznaje dźwięki, muzykę i słowa. W pierwszej chwili wydaje się być nieco przerażony, ale po paru momentach bez pamięci zakochuje się w zupełnie nowym dla siebie świecie. 

Każdą wolną chwilę spędza przy pianinie. Najpierw uczy się muzyki po swojemu, a potem trafia pod skrzydła Alicji, nauczycielki muzyki w szkole dla głucho-niewidomych (w tej roli Grażyna Sobocińska), której na swój sposób wyznaje, że marzy, by się nauczyć "Sonaty Księżycowej" Ludwiga van Beethovena, a także zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim, Alicją i jego rodzicami nie daje wiary, że to, przy wsparciu nowoczesnej technologii, się kiedyś spełni. 

BOHATEROWIE FILMU  —  co wiadomo? 

Grzegorz  (M. Sikorski) - chłopak, który do czternastego roku życia diagnozowany jest jako dziecko autystyczne

Małgorzata (M. Foremniak) -  Matka Grzegorza, która początkowo nie wierzy, że lekarze mogli się pomylić. Kiedy jednak to do niej dociera, wraz ze swoim mężem Łukaszem robi wszystko, by ich syn mógł chodzić do szkoły i być traktowany na równi z innymi uczniami. 

Łukasz (Ł. Simlat) - Ojciec Grzegorza, który wraz z matką walczy o godne warunki do nauki dla swojego syna, a także znajduje nauczyciela, który w domu uczy chłopaka nut i gry na fortepianie.

Krystyna (B. Wypych) - Nauczycielka, próbująca dotrzeć do nastolatka. Odkrywa, że nie choruje on wcale na autyzm, ale zmaga się z niedosłuchem. 

Profesor  Henryk Skarżyński (J. Stuhr) - Lekarz, dzięki któremu Grzegorz poznaje dźwięki otaczającego go świata, ale również człowiek, któremu zawdzięcza swój pierwszy występ w filharmonii.

Alicja (G. Sobocińska) - Nauczycielka w szkole dla głucho-niewidomych, ucząca chłopaka "Sonaty Księżycowej".  Jako pierwszy pedagog z wykształceniem muzycznym, uwierzyła w jego możliwości. 

Nauczyciel gry na fortepianie w szkole muzycznej (C. Łukaszewicz) - z początku nie wierzył w talent muzyczny Płonki, ale przekonał się o nim po czasie.

#mariolapoleca, CZYLI KILKA SŁÓW PO OBEJRZENIU FILMU Z PERSPEKTYWY WIDZA:

Za główną rolę w "Sonacie", Michał Sikorski na FPFF w Gdyni został nagrodzony za najlepszy debiut aktorski 2021 roku. To w pełni zasłużone wyróżnienie. Aktor młodego pokolenia miał utrudnione zadanie, ponieważ w filmie zobrazował nie tylko żmudną pracę, jak i wyboistą drogę, jaką pierwowzór musiał przejść, a która zaprowadziła go na sam szczyt. Pokazał także niepełnosprawność. Ta jednak nie zdominowała całego obrazka, a była jedynie  dopełnieniem.  Najważniejszy był Grzegorz, wyznaczony przez niego cel, jego bliscy oraz muzyka. 

Nie można pominąć brawurowo wcielających się w rodziców chłopaka, Małgorzaty Foremniak i Łukasza Simlata. Do filmu wnoszą nie tylko swoje imiona, ale też całą gamę emocji — od tych gorzkich, po radosne. Czasami są w stanie zareagować bezsilnością, (tak jak w scenie przed domem zrobiła to Małgorzata Foremniak), a innym razem rozbrajającym śmiechem, który można było kilka razy usłyszeć w wykonaniu głównego bohatera, czyli wcielającego się w Grzegorza, Michała Sikorskiego. 

Kolejnymi aktorkami, które warto tu wyróżnić, są niewątpliwie wcielające się w nauczycielki, Barbara Wypych (Krystyna) i Grażyna Sobocińska (Alicja). Obydwie aktorki pokazały w ciekawy sposób, jak można dotrzeć do osoby niepełnosprawnej i jak ją zrozumieć. Bohaterka grana przez Wypych udowodniła, jak ważna w stawianiu ostatecznej diagnozy jest obserwacja osoby, która zmaga się z niepełnosprawnością, a Sobocińska rolą Alicji pokazała, że dopingowanie osób niepełnosprawnych w wyznaczonych przez nich celach jest wręcz kluczowe.

Nie można przejść też obojętnie obok kreacji stworzonych przez Jerzego Stuhra, Lecha Dyblika, Cezarego Łukaszewicza i wielu innych. Z perspektywy widza śmiem twierdzić, że nie ma tutaj przypadkowych aktorów i postaci. Każdy coś wnosi w tę historię i gdyby tak usunąć z niej, chociażby jednego z bohaterów, już byłaby niepełna. 

Dodatkowym plusem są malownicze lokalizacje, które wybrano do filmu. Główna akcja rozgrywa się w pięknychTatrach, m.in. w Kościelisku. Pojawia się też Murzasichle, rodzinna miejscowość Grzegorza Płonki i Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach. 

Do jakich widzów skierowany jest film?

"Sonata" skierowana jest przede wszystkim do tych, którzy lubią sięgać po książki i filmy biograficzne. To prawdziwa historia, która pokazuje, że droga na szczyt wymaga poświęceń, ale widoki są tego warte. Udowadnia, że marzenia się spełniają. Wystarczy jedynie chcieć. Upartość popłaca, ale nie ma nic cenniejszego, od wsparcia bliskich.

Jeśli więc lubicie biografie, spełniacie swoje marzenia lub zastanawiacie się, od czego zacząć, ten film jest dla Was. Dajcie mu szansę. Bo warto. Dobrego odbioru w kinie. Gratulacje dla twórców. 

ZWIASTUN: dostępność YouTube TVP VOD



Nagrody:

2021: Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)  —  Nagroda Publiczności
2021: Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) —  Nagroda za debiut aktorski
Michała Sikorskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz